100. születésnap!
„Midőn Havannában hajóra szálltam én…” - ezt a régi slágert zongorázza egy idősebb hölgy, mikor belépünk a hévízi családi ház nappalijába, az 1909. november 7-én született Drevenka Gizella születésnapi összejövetelére. Már sokan itt vannak, a legidősebbet nyolcvan év körülinek mondanám. Hol lehet maga az ünnepelt? A családtagok derülnek a kérdésen. A száz esztendős Gizi néni itt van. Ö zongorázik.

Babai Ferencé Drevenka Gizella 12 éve él Hévízen, fia családjának körében. Budapesten született, s mint fel is idézte, bizony még egy nagyobb területû Magyarországon nevelkedett. Abban a száz évben amit megért, boldogságból és bánatból egyaránt kijutott. - Mindig szeretet és megértés volt bennem, mindenki iránt. Minden munkahelyemen megbecsültek és bíztak bennem. Istenbe vetett hitem soha el nem hagyott, örülök, hogy sok embernek segíteni tudtam – foglalta össze a hosszú élet titkát. Gizi néni sok helyen dolgozott gépíróként, tanácsi alkalmazottként, de vöröskeresztes aktivistakén is tevékenykedett. Gyermekkori holland kapcsolatát később hazai segítségnyújtásokra használta fel. – Szegénység mindig volt, de régebben akinek volt valamilye, megosztotta másokkal. Én is erre törekedtem – foglalta össze életfilozófiáját. Pedig veszteségek Gizit nénit is érték. Sokáig volt özvegy, míg újra házasodott és máig siratja fiatalon elhunyt kislányát. Másik gyermeke - Csaba - maradt a reménysége, akinek családjával együtt él. - Édesanyámmal mindig szoros kapcsolatban álltunk, rengeteg szeretet kaptunk tőle és remélem, hogy ebből valamit vissza tudunk adni – mondta fia, Cziferi Csaba, aki az együtt töltött hétköznapokba is beavatott bennünket: – Édesanyám szellemileg teljesen friss. Vastag könyveket veszünk neki, amiket két-három nap alatt kiolvas, sokat forgatja a Bibliát, de a napi politikában is teljesen tájékozott. Sétálgatunk az utcán, szerencsére jó egészségnek örvend. Ő a legegészségesebb a családban – toldotta meg kicsit tréfásan Cziferi Csaba, majd beállt segíteni feleségének és fiának az újabb vendégek fogadásában. Jó barátok ismerősök, az ünnepelt hajdani munkatársai mind itt voltak, sőt a szobakiadással foglalkozó családhoz rendre visszatérő norvég vendég is iderepült erre az egyetlen alkalomra. A város kisebb delegációja is betoppant, Vértes Árpád polgármester az ajándék és a jókívánságok mellett, egy a miniszterelnök által aláírt díszokiratot is átadott. Mi pedig megegyeztünk Gizi nénivel, hogy jövőre is találkozunk, a 101. születésnapon.

(Forrás: Hévízi TV)