1848 emlékezete
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 162. évfordulója tiszteletére szervezett hévízi megemlékezés ünnepi szentmisével vette kezdetét, majd a Városháza dísztermében Kiss Bódog Zoltán a megyei közgyûlés tagja mondott ünnepi beszédet. Felidézte a zalai történéseket és a helyi közéleti szereplők feladatvállalását, míg a fővárosban zajlott forradalmi eseményeket a Bibó Gimnázium diákjainak mûsora elevenítette meg.

Nem lehetett volna sikeres a forradalom, ha nincs mögötte helyi összefogás, nem sorakoznak fel mellé a helyi polgárok – nyitotta ünnepi beszédét Kiss Bódog Zoltán a Zala Megyei Közgyûlés tagja. A történelmet író zalai személyiségek közt felidézte Deák Ferenc, Csány László, Asbóth Sándor, Királyi Pál, Csertán Sándor, Püspöki Grácián alakját. Kiemelte, hogy a forradalmat megelőző időszakban számos zalai földbirtokos közös táborba tömörülve állt a változások mellé. Festetics Tasziló például pénzzel és fegyverrel is támogatta a forradalom ügyét. A fiatalok hazafias nevelésének eredményét illusztrálja, hogy száz premontrei tanuló és a Georgikon háromszáz diákja is önként állt be a szabadságharcos katonák közé. A fiatalok elkötelezettségéről szólva a szónok kitért arra, hogy a zalai katonák közt volt tizennégy éves tüzér, tizenhat éves hadnagy és mindösszesen tizennyolc esztendősen, főhadnagyként halt hősi halált a kiskutasi Farkas Géza. A szabadságharc elbukását követő időszakról szólva a szónok kijelentette: - Hiába volt minden ármánykodás és megtorlás. 1848 olyan alapvetés, amely eldönti ki magyar és ki nem. Helyi együttmûködés nélkül pedig nincs országos érdekérvényesítés. Nem lehet megkerülni az összefogást olyan időkben, mikor csak együttmûködve lehet előbbre jutni – zárta szavait Kiss Bódog Zoltán. A városi megemlékezés koszorúzással ért véget. A Tapolcai Hagyományőrző Egyesület katonai tiszteletadása mellett a városi önkormányzat, az intézmények, az egyházak, a pártok és civil szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés virágait az 1848-as emlékmûnél, Kossuth Lajos szobránál és Gyulai Gaál Miklós zalai honvédtábornok emlékhelyénél.

(Forrás: Hévízi TV)