A Magyar Nemzetközösség Napja
Hévíz Városa 1996-ban készíttette el a Deák téren álló Magyar Nemzetközösség Emlékmûvét. A trianoni békediktátum aláírásnak napján, június 4-én, minden évben itt emlékeznek meg a nemzetközösség napjáról. Idén Kardos József tanár idézte fel a megrázó történelmi esemény következményeit és érzelmi hatásait.

- A hazát több módon lehet elveszíteni. Úgy is, ahogy Magyarország területének és lakosságának erőszakos megcsonkításával történt – mondta a szónok. Nyolcvannyolc évvel ezelőtt Magyarország területének több mint kétharmada került határon túlra, több mint három millió magyarral együtt. – Elkényszerültek a hazától, sorsüldözötté váltak – fogalmazott Kardos József. Ám mint hozzátette: a haza nem vész el, mindig a magyarsághoz tartoznak ők is. Állandó, mély és sorsunkat kitöltő élmény legyen a magyarságtudat. A szomszédos országban élő nemzetiség, a tengerentúl élő honfitársaink kultúrája is a magyarság része. A merengő tûnődés a múlton nem hoz megoldást ugyanúgy, ahogy a kiközösítés sem. A határainkon túl élő öt millió magyar lelkét, magabiztosságát csak összefogással tudjuk erősíteni. Magyarul tartozunk az emberiséghez, s a magyarság nem csak sorsunk, hanem a mûvünk is – zárta beszédét Kardos József. A Hévízi Tiszta Forrás Dalkör közremûködésével tartott ünnepség zárásaként a város önkormányzata valamint intézmények, egyházak és politikai pártok képviselői helyezték el koszorúikat az emlékmûnél.

(Forrás: HÉVÍZI TV)