Az idei első három hónapban 96 ezer 700 vendég látogatott el megyénkbe, 8500-zal kevesebb, mint a tavalyi esztendő hasonló időszakában. Jó hír viszont, hogy a nyugat-dunántúli régiót célba vevők 37 százaléka Zalát választotta, tudjuk meg Szekeres Jánosnétól, a Központi Statisztikai Hivatal Győri Igazgatóságának zalaegerszegi osztályvezetőjétől. A visszaesés egyébként a belföldi turisták körében volt a nagyobb, 10 százalékos, annál is inkább, mivel a forgalom héttizede nekik köszönhető. Határainkon túlról 4 százalékkal kevesebben, 27 ezer 800-an keresték fel megyénket. 36 százalékuk Ausztriából, valamivel több mint ötödük pedig Németországból érkezett.
Jöjjön a vendég akár külföldről, vagy kerüljön ki honfitársaink közül, a statisztika szerint legszívesebben szállodában tölti az éjszakát. Ennek megfelelően a teljes zalai forgalom 94 százaléka ezekben az egységekben realizálódott, így ezen szegmensben egy év alatt az átlagosnál kisebb mértékû, mindössze 5,5 százalékkos volt a visszaesés.
- A szállodák közül a négycsillagosok látogatottsága a legnagyobb, március végéig ugyanis 51 ezer vendég ellátásáról gondoskodtak, és a háromcsillagos egységekben pihenők száma is meghaladta a 35 ezret. Az alacsonyabb árkategóriájú szálláshelyeken, üdülőházakban, közösségi szállásokon, kempingekben azonban a belföldiek 6,8, míg a külföldiek csupán 3,1 százaléka szállt meg - fogalmaz Szekeres Jánosné.
|
S bár a tavalyinál 4,4 százalékkal kevesebbet, összesen 351 ezer 700 éjszakát aludtak Zalában a turisták, jó hír, hogy a határon túlról érkezők esetében 3,1 százalékos növekedésről beszélhetünk. A vendégek átlagosan 3,6 éjszakára maradtak megyénkben, ezen belül a külföldiek 5,6, míg a belföldiek 2,8 éjszakát töltöttek itt.
A zalai szálláshelyek forgalmát egyébként alapvetően a Balaton-part, azon belül is Hévíz, valamint Zalakaros határozza meg. Az idei első negyedévben a megyénkbe látogató turisták 72 százaléka e két településen foglalt szállást, és az eltöltött vendégéjszakák 78 százaléka is e városokban realizálódott.
S hogy az anyagiakról is szó essék: a kereskedelmi szálláshelyek március végégig 4,7 milliárd forint bruttó bevételt realizáltak, 1,4 százalékkal többet a tavaly ilyenkorinál. A bevételek 44 százaléka szállásdíjból jött össze, melynek értéke 3,5 százalékkal emelkedett egy év alatt.
Márciusban még sokan fizettek üdülési csekkel, a szállásdíjbevétel 22 százaléka ebből származott. A kedvezményes fizetőeszközt az év harmadik hónapjában 116 szálláshely fogadta el, a beváltott érték meghaladta a 200 millió forintot. Az üdülési csekk kifutásával párhuzamosan egyre több helyen fogadják el a SZÉP kártyát is, amit ebben az időszakban 90 helyen használhattak a vendégek, akik összesen 31 millió forintot egyenlítettek ki ilymódon, ami a belföldi bruttó szállásdíjbevétel 3,5 százalékát tette ki, ez pedig a statisztika szerint kedvezőbb az országosnál.
Forrás:www.zalaihirlap.hu