MOBIL Parkolás

Parkoljon készpénzmentesen, applikációval!

Tájékozódjon itt a parkolás működéséről és elérhetőségeiről: Parkolási Iroda Hévíz | HÉVÜZ KFT.

Hírek, aktualitások

Az épített örökség védelme
Helyi rendeletben kívánja szabályozni az épített örökség védelmét Hévíz Város Önkormányzata. A kórház és a tófürdő épületegyüttesétől a víztornyon át a dombföldi présházakig több tucat létesítmény szerepel a tervezet mellékletében, mint védendő érték.

Értéket nem csak az képvisel, ami régi, hiszen egy modern épület is hordozhat olyan egyedi stílusjegyeket, melyek különlegessé teszik, így méltóvá válik a védelemre. Ugyanakkor Hévíz elsődleges célja az, hogy a XIX. század végén és a XX. század elején kialakult fürdővárosi arculat jegyei nem tûnjenek el végleg. – Sokan fanyalognak, hogy Hévízen kevés régi épület maradt meg, szinte mindent lebontottak. Mindebben van igazság, hiszen a második világháború, majd a rendszerváltás után komoly beavatkozások történtek, de már a felmérés első körében 53 - városképi szempontból védendőnek talált - épületet írtam össze – ismertette az előzményeket Klie Zoltán, városi főépítész. A magántulajdonban, intézmények és gazdálkodó szervezetek birtokában lévő épületekről egyeztettek a tulajdonosokkal, s a visszajelzések is befolyásolják mi kerül fel a végleges listára. – Különböző szempontok szerint soroltuk be az épületeket. Ez alapján van, ahol csak a homlokzat, másutt pedig az egész építmény védetté válna. Nem a korlátozás a célunk. A rendelet inkább útmutatót ad ahhoz, hogyan lehet építészetileg beavatkozni ezeknél a létesítményeknél. Nincs kizárva a felújítás, a bővítés, az átalakítás, a funkcióváltás, inkább segítséget nyújtunk a tulajdonosoknak abban, hogyan lehet megőrizni az eredeti stílusjegyeket. Nyilván nem ez a célunk, de indokolt esetben – statikai, mûszaki okok miatt - az is előfordulhat, hogy egy védett épületet le kell bontani. Ebben az esetben az a cél, hogy az újjáépítésnél az eredeti épületet külső stílusjegyei, tömege, homlokzati arányai megjelenjenek. A védelem – amit táblával is jelzünk – inkább értéknövelő tényező – fejtette ki a főépítész. Külföldön és itthon is van példa arra, hogy egyes háztömböknek csak a homlokzatát tartják meg eredeti formában és mögé egy teljesen korszerû épület kerül. Ez a díszletszerû megoldás Hévízen ugyanúgy számításba jöhet, mint bárhol másutt. Miután a régi épületeket gazdagabb díszítés, aprólékos részletmegoldások jellemzik, felújításuk is több anyagi ráfordítást igényel a tulajdonosoktól. A jövő évtől az önkormányzat egy felújítási pénzalapot különít el a költségvetésben, melyre pályázhatnak az érintettek. A döntést egy szakmai bizottság hozza meg. Az első esztendő tapasztalati adatai alapján már könnyebben tervezhetővé válik, hogy a következő években milyen nagyságrendû önkormányzati támogatás szükséges a védett épületek értékeinek megóvásához.
A tervezet szintjén már több körben tárgyalt rendeletről várhatóan május végi ülésén hoz döntést a hévízi képviselőtestület.

(Forrás: Hévízi Tv)