A Hévízi-tó és az Északi lefolyó partvonalának átalakítása részben a jelenlegi szádfal helyett rézsûs, az eredeti növénytakarónak megfelelő növényzettel (nádas-sásos társulás) borított partszakasz létrehozásával, részben szádfal kialakításával történik.
Ezzel megvalósul a különleges termál és lápi élőhely rekonstrukciója, javul a környező terület vízellátása, gyarapodik a természetes élőhelyek kiterjedése, lehetővé válik védett, a terület egykori vegetációjára jellemző fajok betelepülése.
A növénytelepítés során figyelembe vették, hogy azok őshonosak legyenek, lehetőleg a Hévízi-tó területéről vagy környezetéből korábban észlelt fajok legyenek; illetve, hogy kertészeti árudából beszerezhető, vagy a természetből (a Hévízi-tó Természetvédelmi Területről) könnyen begyûjthető legyen.
A betelepített növényeknek (így például vízi hídőr, virágkáka, sárga nőszirom, réti füzény, tengermelléki káka) hála, nem csak egy esztétikailag szebb, hanem magasabb biodiverzitású terület jött létre, tovább emelve ezzel a Hévízi-tó Természetvédelmi Terület értékét.