Az első adventi hétvégén tartott festőverseny ötlete a Magyar Csárda vezetőjétől, Józsvainé Kislőrincz Edittől származik, akinek kezdeményezését az önkormányzat is felkarolta és támogatta.
- Tíz éve vezetjük férjemmel a Magyar Csárdát, ahol ugyancsak tíz éve galériát is üzemeltetünk. Ez nem véletlen: én magam is komolyan érdeklődöm a mûvészetek iránt, szabadidőmben szívesen festek, és, igaz, számomra is meglepetésként, ugyanakkor óriási megtiszteltetésként, bekerülhettem az Országos Képző- és Iparmûvészeti Társaság elnökségébe, így már szervezett keretek között is koordinálhatom a mûvészek megjelenési lehetőségét – vallja az előzményekről Edit asszony.
- A Magyar Csárda galériájának tíz éve alatt legalább negyven mûvész állított ki nálunk, nagy részükkel azóta is aktív kapcsolatot ápolunk. Nekem magamnak a festés az üzleti élet rohanása után, mellett igazi nyugtató, azok pedig, akik szintén ezzel foglalkoznak, úgy vélem, méltóak arra, hogy segítsünk nekik megmutatkozni és bemutatkozni a közönség előtt is. Ezért csinálom lelkesen a galériát egy évtizede, s ezért is vállaltam fel többek között az első téli hévízi festőverseny szervezését is – folytatta.
Példát a velencei-tavi, korábbi években megrendezett, azóta, sajnos, már abbahagyott festőverseny adott. Ezt alapul véve indult el a komoly, körültekintő szervezés Hévízen.
Hévízre végül 56 festő érkezett, akiknek egyetlen nap állt rendelkezésükre ahhoz, hogy az általuk választott technikával kész képet fessenek, és azt bekeretezve közönség elé is állítsák. A téma mi más is lett volna, mint Hévíz maga. Akadtak sokan, akik a hideg téli hétvégén az egregyi szőlőhegyre kirándultak „mintát venni”, vagy a zsilip környékére mentek ki, a Szent Lélek templomot vagy éppen a tavat és az arra épült tornyos házakat vitték vászonra, de akadt, akit a jégpálya ihletett meg. Ami a technikát illeti, akvarell, olaj, diópác, sőt, selyemfestés is szerepelt a választott megjelenítési formák között.
A képeket szakértő zsûri tekintette meg (Pilaszanovich Irén mûvészettörténész, Gonda Zoltán képzőmûvész és Scheffer Anna, az OKIT elnöke), s az alkotók tehetségét, ügyességét mutatja, hogy a legtöbb elkészült munkát zsûrizésre alkalmasnak találták.
- Valóban versenyt láthattunk, hiszen időre kellett minőségi munkát leadniuk a jelentkezőknek. Nagyon örülök, hogy igazán nívós alkotások kerülhettek ki a mûvészek keze alól – jelezte Jószvainé Kislőrincz Edit.
Az első hévízi téli festőverseny tapasztalatai azt mutatják, hogy a rendezvény kiválóan tud illeszkedni a hévízi kulturális programok sorába, mi több: gazdagítja a város téli kínálatát is. Ami pedig ugyanolyan fontos: a verseny megszervezése és lebonyolítása azt is megmutatta, hogy a városban mûködő szervezetek, szállodák, magánszemélyek nemes célokért milyen komoly összefogásra képesek.
- Nagyon szeretném megköszönni ezúton is mindenkinek a segítségét, felajánlását, különösen az önkormányzat és Papp Gábor polgármester pozitív hozzáállását. A mûvészek az általuk készített képekből egyet-egyet felajánlottak, így mindazok, akik részt vettek a szervezésben és a lebonyolításban, egy-egy kiváló alkotással lesznek gazdagabbak, hiszen a festmények hozzájuk vándorolnak – mondta Józsvainé.