Ottjártunkkor éppen a nemesbüki íjászcsapat tartott bemutatót, s az érdeklődők is megpróbálkoztak a húr megfeszítésével. Az attrakciók jelentős része a római kort idézte, így a Festetics György Mûvelődési Központ közremûködői is fehér, illetve vörös tógában jelentek meg. Mások is beöltözhettek, s az erre a célra kialakított római kori életkép előtt örökíthették meg alkalmi viseletüket.
- Tavaszköszöntő rendezvényünk célja, hogy ráirányítsuk a figyelmet Hévíz római kori múltjára - mondja Hermann Katalin, a mûvelődési központ megbízott igazgatója. - Igyekeztünk színes elemekkel megidézni a kort, minden generációt megszólítva.
A gyerekeket népi játszótér, folyamatos filmvetítés (persze Asterix...), simogatható kis kecske és nyuszi várta, a homokozóban pedig „leleteket” kereshettek, a régészekhez hasonlóan lapátkával és ecsettel.
A gasztronómiai kínálathoz rangos partnert találtak, a Magyar Gasztronómiai Szövetség olimpiai szakács-válogatottja készítette az étkeket. A fesztiválnak saját, a tematikához illő fizetőeszköze volt, agyagból készült kis és nagy sestertiusokkal lehetett vásárolni, a borkóstoláshoz pedig a római kori ásatások során a környéken előkerült Da Bibere (adj innom!) feliratú kerámia kancsó másolatát kínálták.
Mindemellett szert tehettünk Kleopátra sminkjére, bepillanthattunk a gladiátorküzdelmek izgalmaiba, s a színpadi produkciók sem hiányoztak. A római légiósok pompás viselete is megelevenedett két fiatalember jóvoltából, Bencze Jánossal is sokan akartak közös fotót készíteni.
- Hobbiból szereztem be az öltözéket, érdekel a kor, a Savaria Karneválon is rendre megfordulok - mondja a hévízi fiatalember, aki maga is a turisztikai ágazatban dolgozik.
A szintén hévízi Tuboly Szabina ötéves kisfiával, Tamással jött el.
- Ötletes a kezdeményezés, úgy látom sok izgalmas elfoglaltságot találunk - mondja, miközben kisfia már a légiós kardjával ismerkedik.
A látogatók az ősszel átadott múzeumba is betértek, ahol 14 vitrin kínálja a a látnivalókat Kr.e. 6000-től a középkorig.
- Sokakat meglep, hogy milyen gazdag leletanyag bukkant felszínre a környékbeli ásatásokon. És még mi mindent rejthet a föld... - halljuk dr. Szarka Lajos történésztől. - A római kori emlékek különösen becsesek számunkra, hiszen általuk 2 ezer év történelmi távlata erősíti a hévízi gyógytó hírnevét.
Forrás: Magyar Hajnalka - Zalai Hírlap