Október 6-ai megemlékezés Hévízen
Október 6-án a magyar történelem egyik legsötétebb napjára emlékezünk – mondta az Aradi Vértanúk kivégzésének évfordulójára szervezett városi rendezvényen Papp Gábor, Hévíz polgármestere. A megemlékezés keretében a szabadságharc végóráiról olvasott fel gondolatokat Dr. Szarka Lajos történész, mûsort adtak az Illyés Gyula Általános Iskola diákjai, majd koszorúzással zárult a megemlékezés.

Polgármesteri minőségében első alkalommal szólt a város lakóihoz Papp Gábor, aki képviselőtársai nevében is megköszönte azt a bizalmat és felhatalmazást, melyet a választópolgároktól kaptak. Az Aradi Vértanúkra emlékezve felidézte, hogy 1849. október 6-án - a vesztett szabadságharc záróakkordjaként - végezték ki a honvédsereg vezetőit és Batthyány Lajost, az első felelős magyar kormány miniszterelnökét. Az ő halálukkal megpecsételődni látszott mindazok eszmék sora, melyek megvalósításáért a Kárpát-medence oly sok fia áldozta életét. – A kivégzettek azért viselik a vértanúság koszorúját, mert önként, a veszélyeket vállalva, tudatosan harcoltak olyan ügyért, melyről egy idő után tudták, hogy halálra van ítélve. – mondta Papp Gábor. – Az Aradi Vértanúk példája értékes örökség, melyet egyrészről ismernünk, másrészről pedig ápolnunk kell. Ha így teszünk, akkor soha nem lesz szükség arra, hogy nemzetünk legjobb fiai életüket adják oda a szabadságért, az emberi jogok védelméért – fogalmazta meg a polgármester. Ezt követően Dr. Szarka Lajos történész a tizenhárom vértanú nevét és kivégzésnek eszközét sorolta fel, majd a végórákról fennmaradt írások közül Surjánszky György Eustach naplójából idézett részleteket. A Városházi ünnepségen az Illyés Gyula Általános Iskola diákjai zenés-irodalmi összeállítással emlékeztek meg a szabadságharc leveréséről, majd a rendezvény zárásaként a 1848-as emlékmûnél helyeztek el koszorút a város vezetői és a különböző szervezetek képviselői.

(Forrás: Hévízi TV)