Orlai Petrics Soma 10 festménye, valamint a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum könyvtára által őrzött lovas- és vadászjeleneteket ábrázoló metszetgyûjteményből való válogatás tekinthető meg a belvárosi múzeumban.
Orlai Petrich Soma 10 festményeit a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum kölcsönözte a hévízi múzeumnak. A mûvész életéről és munkásságáról Ando György, a békéscsabai múzeum igazgatója és Gyarmati Gabriella, a vendég intézmény mûvészettörténésze beszélt a mûsoros megnyitó ünnepségen. Orlai Petrics Somát az első magyar akadémista mûvészként tarják számon, tanulmányainak egy részét unokatestvérével, Petőfi Sándorral, s jó barátjaként Jókai Mórral együtt folytatta, akik hatására írással is foglalkozott. Barabás Miklós ösztönzésére fordult a festői pálya felé. Pesten Marastoni Jakab rajziskolájában tanult, majd a bécsi akadémián képezte magát, ahol Ferdinand Waldmüller volt a mestere. Munkáival a XIX. század második felének magyar mûvészetében olyan változást hozott, amely alapján a szemlélet, a gondolkodásmód és a megfogalmazás terén is joggal tekinthető meghatározónak. Ő rendezte az első egyéni, gyûjteményes kiállítást Magyarországon. Gazdag életmûvét mûfaji sokszínûség jellemzi. Festett családi, baráti és reprezentációs célra kért portrékat, történelmi és irodalmi kompozíciókat, mind egyházi, mind az arisztokrácia köréből érkező megrendelések nyomán. Evangélikus vallású festőmûvészként a kiállításának megnyitására a reformáció 500 éves évfordulójáról megemlékező rendezvénysorozat záróeseményeként került sor.
A Festetics család jelentős metszetgyûjteményét őrző Helikon Kastélymúzeum vendégtárlatát pedig Pálinkás Róbert múzeumigazgató ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. A kiállítás lovakat és lovas vadászjeleneteket ábrázoló képeket tár a közönség elé. Festetics II. Tasziló, a kastély 1883-1933. közötti ura, angol feleségének ismeretsége révén jelentős lovas kultúrát honosított meg Keszthelyen s a magyarországi lovasélet kialakulásában és fellendülésében is nagy szerepet töltött be. A fenékpusztai ménes lovai egész Európa lóversenypályáin jegyzettek voltak. Ezeket idézi a tárlat, számos litográfia, rézkarc és rajz közt megtekinthető a híres Kincsem korabeli ábrázolása is.