Rendezett, esztétikus képet mutat Hévíz- Szakmai zsűri véleményezte a várost
Az idei évben is részt vesz a Virágos Magyarországért településszépítő versenyen Hévíz. A várost tegnap szakmai zsûri szemlézte. A bírák véleménye, álláspontja meghatározó a versenyen részt vevők értékelése szempontjából, ám ami még fontosabb: észrevételeik nagymértékben segítik azt a szakmai munkát, melyet általában a települések, jelen esetben a GAMESZ és az önkormányzat a város rendezése, a városkép alakítása terén végzett és végez.

• A Virágos Magyarországért mozgalom nem szimplán egy-egy település virágosítását, vagy éppen a növényeinek gondozását vizsgálja; a zsûri ennél jóval összetettebb szempontok szerint értékel, véleményez egy-egy települést – mutatott rá Laczkó Mária, a GAMESZ megbízott vezetője. – A település általános rendezettsége, épületeinek, parkjainak, tereinek rendezettsége, tisztasága, a környezettel való harmonizálása, az önkormányzat és a lakosság környezettudatos gondolkodásának megjelenése, a város fejlesztési elképzelései, pályázatokban való részvétele egyaránt fontos szempont az értékelés során. Az idei évi verseny kiemelt témája: a település főterének, főutcájának rendezettsége, virág- és növényi díszítése, harmóniája az épített környezettel, beleértve az ott található hivatali, kereskedelmi és vendéglátóhelyeket, így ezekre a szempontokra különösen ügyeltek a bíráló bizottság tagjai.

A városszemle során a dr. Dömötör Tamás, a Belügyminisztérium területrendezési és településügyi főosztályának vezető tanácsosa, Horváth Zsuzsanna, a zalaegerszegi VÜZ Kft. kertészeti vezetője, a Zala megyei zsûri elnöke, valamint a FŐKERT Zrt. képviselője, Tóth Zsuzsanna Kepli József János alpolgármester és Laczkó Mária tájékoztatásából megtudhatta: mit tett Hévíz ez ideig a környezeti fenntarthatóság érdekében, milyen fejlesztési tervekkel rendelkezik a város bel- és külterületek zöldfelületeinek bővítése, funkciókkal való ellátása terén. Megismerkedhettek a folyamatban lévő romkert pályázattal – a helyszíni bejárás során Lackó Mária bemutatta a romkert kertészeti terveit is. Tájékoztatást kapott a zsûri az egregyi templom mûemléki felújításával kapcsolatban elkészül tervekről, a város játszóterei biztonságossá tételének eddig megtett és tervezett intézkedéseiről, valamint a Városháza és környéke átépítésének terveiről. A szakemberek Bem Judit környezetvédelmi szakember segítségével bepillantást nyertek a kórház területén folyó, szádfal felújítási munkákról, valamint a szintén e területen folyamatban lévő növénytelepítésekről.

A bizottság rendkívül kedvezően nyilatkozott a belváros általános képéről: kiemelte annak rendezettségét, tisztaságát, áttekinthetőségét, üdvözölve többek között a kipakolások megszüntetése nyomán kialakult tetszetős megjelenést.

Kiemelt dicséretben részesítették az utcák sorfáinak állapotát, és általában azt a törekvést, hogy a GAMESZ utcánként változó növénytelepítést hajt végre a városban.

Nagyon kedvezően nyilatkoztak az egynyári növények egészségügyi állapotáról, harmonikus szín- és formavilágáról.

A szakmai zsûri a közel 400 pályázó település értékelése után szeptemberben hirdet eredményt. Miután Hévíz 1997-ben már elnyerte a verseny fődíját, és a zsûri nem titkolt célja, hogy mindig más település szépségét igyekezzen megismertetni hazánkban és Európában, minden bizonnyal  nehéz lesz ismét az első helyet megszerezni, ám – ahogyan a GAMESZ megbízott vezetője fogalmazott – a szakértők véleménye, előremutató tanácsai talán még a díjaknál is fontosabbak, hiszen a város törekvéseit ezek segítik, erősítik a továbbiakban.