- Ezt a számot az idén száz éve született Bohumil Hrabal emlékének ajánlottuk, három anyag is foglalkozik a világhírû cseh íróval – bocsátja előre Szálinger Balázs főszerkesztő. - Az egyik Grendel Lajos Kossuth-díjas felvidéki írónk kisesszéje, ami egy Hraballal való találkozást elevenít fel és hivatkozik egy interjúra, amit Grendel Lajos 1983-ban egy prágai női lapba készített az íróval. Cserna-Szabó András szerkesztőtársam, miután a Széchényi Könyvtárban megkereste az írást, és megállapította, hogy a magyar irodalomban senki nem tud ennek a létezéséről, kimásoltatta és most közöljük ezt is. Darida Benedek esszéje pedig Hrabal gasztronómiáját járja körül.
A lapszám, ahogy azt az olvasók már megszokhatták, versekkel, novellákkal kezdődik, a folyóiratot Bereményi Géza két verse nyitja. A zalaegerszegi Farkas Balázs is jegyez egy írást, a Szombat folyóirat főszerkesztője, Szántó T. Gábor a 40-es évek végi kitelepítések világáról írt egy csodaszép novellát, ami úgy magyarázza a magyar történelmet, hogy az akár oktatási segédanyagként is használható lenne. Vannak költemények Király Leventétől, az első kötetére készülő Tinkó Mátétól, Fehér Renátó pedig Fehér Miklósról, a magyar válogatott 10 éve tragikusan fiatalon elhunyt focistájáról írt emlékverset. A helytörténeti írásokat felvonultató Öböl rovatban a folyóirat korábbi főszerkesztője, Szántó Endre a két háború közötti hévízi fürdővendég-életről és a tó partján megforduló celebritásokról értekezik. Moldova György közelgő 80. születésnapja apropóján pedig egy esszé az ő pályájával foglalkozik.
- Körülbelül 30-40 főre számoltunk, ám több mint százan vettek részt az eseményen, köztük a Bohemia és a Hrabal Baráti Kör tagjai, sőt, később egy könyvbemutató közönsége is befutott – meséli Szálinger Balázs a fővárosi rendezvényről, melynek egyik érdekessége az volt, hogy a Nagy macskajajkönyv – avagy süssünk-főzzünk másnaposan címû alkotás szerzői, Cserna-Szabó András és Darida Benedek Hrabal tiszteletére cseh specialitást, barnasörös gulyást főzött.
Az eseményre hévízi delegáció is érkezett Papp Gábor polgármester, Kepli József János alpolgármester, Őry Rózsa kabinetvezető, a szerkesztőbizottság tagja és dr. Márkus Mirtill aljegyző személyében.
- Régóta szerettük volna már, ha a kiadó önkormányzat képviselteti magát egy pesti bemutatón is, örülünk, hogy ez épp a legsikeresebb alkalommal történt meg először – teszi hozzá a főszerkesztő, megjegyezve: a legutóbbi, eddigi legnagyobb érdeklődésre számot tartó fővárosi lapszámbemutatóhoz képest két-háromszoros volt a létszámbeli ugrás, ami azt mutatja, hogy a folyóirat egyre ismertebb és elismertebb.
A rendezvényen olyan nagy nevek is jelen voltak, mint Hrabal könyveinek egyik fordítója, V. Detre Zsuzsa és Bereményi Géza s persze a friss lapszám további szerzői, akik felolvasást is tartottak.
A hagyományokhoz hûen a napokban természetesen Hévízen is bemutatták a periodikát, hiszen, ahogy Szálinger Balázs fogalmazott, fontosnak tartják, hogy helyben is megismertessék az erre kíváncsi közönséggel az új tartalmat. Ide az általános iskolából és a Bibó gimnáziumból érkeztek diákok, de több könyvtárlátogató is kíváncsi volt az eseményre, amelyen a főszerkesztő mellett Szántó Endre, Fehér Renátó és Kepli József János alpolgármester vett részt.
Március 19-én pedig - a Pozsonyi Magyar Intézet meghívására –a szlovák fővárosban is bemutatják majd a Bohumil Hrabal nevével fémjelzett lapszámot, az eseményen Grendel Lajos is jelen lesz.