MOBIL Parkolás

Parkoljon készpénzmentesen, applikációval!

Tájékozódjon itt a parkolás működéséről és elérhetőségeiről: Parkolási Iroda Hévíz | HÉVÜZ KFT.
Hévíz város díszpolgárai

Dr. Moll Károly - posztumusz (1992. IX. 15.) - átadva: 1992. XI. 10.
(1889 - 1982) főorvos úrnak, igazgatóhelyettesnek, több évtizeden keresztül végzett, világviszonylatban is kiemelkedő tudományos munkásságának elismeréseként, a balneoterápia tudományos szintre emelésében végzett munkájáért, a reumatológia terén elért felfedezéseiért, a hévízi Tófürdő megismeréséért és hatásának tudományos feldolgozásáért.

Dr. Moll Károlyné (1992. IX. 15.) - átadva: 1992. XI. 10.
(1909 - ) Orvos-asszonynak több évtizeden keresztül végzett reumatológiai gyógyító és tudományos munkásságáért, a gyógy-üdültetésben végzett szervező és ellátó munkája és gyógyító munkássága mellett végzett kiemelkedő közéleti tevékenységéért.

Marton László (1996. VI. 25.) - átadva: 1996. VIII. 18.
Több évtizedes alkotó munkájáért, Hévíz közterületein felállított alkotásainak elismeréseként, Hévíz város hírnevének növeléséért.

Dr. Szendrődi Miklós (1999. IV. 6.) - átadva: 1999. V. 1.
A város közéletében több mint harminc év alatt végzett kiemelkedő munkájának elismeréséül.

Herceg Festetics György (1999. IV. 20.) - átadva: 1999. V. 1.
A város politikai, társadalmi előrehaladásában betöltött kimagasló érdemeiért, a Festetics család Hévíz fejlődésében elért eredményeinek elismeréséül.

Vértes Árpád (1999. VIII. 31.) - átadva: 1999. IX. 9.
Polgármester részére a város fejlesztésében, a sport területén végzett több évtizedes kiemelkedő munkájáért, a Városháza, a konferenciaterem, a sporttelep létrehozásában szerzett érdemeiért.

ifj. Reischl Vencel (2002. IV. 2.) - átadva: 2002. V. 10.-én dédunokájának Kukorelly Pálnak
(posztumusz) Hévízfürdő egykori bérlője részére az 1905 és 1923. közötti években Hévízfürdő európai hírû gyógyfürdővé való kiépítéséért.

Papp László (2005. III. 29.) - átadva: 2005. IV. 29.-én feleségének
(posztumusz) Hévíz Nagyközségi Tanács egykori elnöke részére a nagyközség vezetőjeként végzett több, mint egy évtizedes munkájáért, a Hévízi-tó, mint felbecsülhetetlen értékû természeti kincs védelme érdekében tett vezetői szerepvállalásáért

Dr. Habsburg Ottó (átadva: 2006. május 2-án)
A Nemzetközi Páneurópai Unió elnökének, Dr. Habsburg Ottónak, aki Magyarország - s ezzel városunk érdekét is szolgálva tett az Európai Unióhoz való csatlakozásunk előmozdításáért, városunk jó hírnevének öregbítéséért.

Simon József (átadva: 2008. május 9.)
Festő- és keramikusmûvésznek, a magyar mûvészeti élet Svédországban élő jeles egyéniségének, nemzetünk kulturális életében betöltött szerepéért, mûalkotásai városunknak történő adományozásáért.

Tolnai Gróf I. Festetics György – posztumusz (átadva: 2010. 05.02.)  

A Hévízi-tó csodás gyógyhatásának „felfedezése,” és ismertté tétele érdekében, Hévízfürdő megalapításában végzett úttörő munkájáért.

 

 

 

2011: Sebők András

A Hévízi Széchenyi István Polgári Kör Egyesület képviselőjeként a nemzeti polgári értékek védelme és képviselete, a család és kulturális érdekek erősítése, az emberi és állampolgári jogok, valamint a környezet védelme érdekében tett elkötelezett munkájáért, fáradhatatlan tenni akarásáért Hévíz Város Képviselő-testületének legmagasabb elismerésében részesült.

 

2012: Vancsura Miklós

Vezetése alatt látványos fejlesztési és rekonstrukciós programok indultak a hévízi kórházban, 1994 és 2004 képviselőként Hévíz város közéletének is aktív szereplője volt. Tevékenysége, kiemelkedő munkássága elismeréseként részesül Hévíz Város Képviselő-testületének legmagasabb elismerésében.

 

2013: Rábai József

Évtizedek óta aktív közéleti szereplő, városunk nagyra becsült tagja. 1989-ben a Hévízi tó megmentésére a kormány által létrehozott Társadalmi Bizottság tagja. 1991-től Hévíz Város Önkormányzat Idegenforgalmi és Településfejlesztési Bizottságának tagja. 1995-től önkormányzati képviselő, a közbiztonsági bizottság elnöke. Hévízért tett kiemelkedő munkásságáért, a környezet-és természetvédelem területén tett elkötelezett szolgálatának elismeréseként részesül Hévíz Város Képviselő-testületének legmagasabb elismerésében.

 

2014: Adorján József

Adorján József Elsők között ismerte fel a régi zene korhû, de mégis korszerû előadásának sürgető parancsát. Hévíz Város zenei életének gyöngyszemét, a Musica Antiqua Együttest 1977-ben alapította. Hévíz kulturális életében való aktív, nélkülözhetetlen szolgálatának elismeréseként részesül Hévíz Város Képviselő-testületének legmagasabb elismerésében.

 

2015: Gelencsér Béla

A hévízi születésû fogtechnikus mester mind munkájával, mind közéleti tevékenységével ezer szállal kötődik városunkhoz. Fogászati klinikájával, az ottani színvonalas munkával elérte, hogy Hévíz egészségügyi kínálata tovább gazdagodjék, a legmagasabb szakmai színvonalon kínálja szolgáltatásait páciensei számára, a modern fogászat teljes spektrumában. Közéleti szereplőként 2006 óta két cikluson át képviselőként vett részt városunk életében, vállalt feladatát mindig lelkiismerettel és alázattal látva el. Képviselői tiszteletdíját mindig a város javára ajánlotta és fordította. Oroszlánrésze van az egregyi temető felújításában, abban, hogy ott út kialakítására, ivóvíz ellátás biztosítására nyílt lehetőség. Fontos szerepet játszott a Szentlélek templom melletti parkolóhelyek kiépítésében, tiszteletdíjának jelentős részét e célokra fordította. Önzetlen támogatást nyújtott a kolontári vörösiszap katasztrófa károsultjainak, az ő megsegítésére rendezett hévízi aukción, a felajánlott tárgyak megvásárlásában. Gelencsér Béla számára soha nem volt kérdés lakóhelye támogatása, magán- és képviselői életében egyaránt a városi érdekek vezérelték.

 

2016: Dr. Gyarmati József

Dr. Gyarmati József a Szent András Reumakórház volt főorvosa, a Tóvédő Egyesület alapító elnöke. Közel négy évtizeden át végzett gyógyító és oktató tevékenységet Hévízen, elévülhetetlen érdemeket szerzett a Hévízi-tó védelme érdekében végzett tevékenységével. 27 évvel ezelőtt a Hévízi-tó megmentését, a nyirádi bauxitbányászat beszüntetését kezdeményező tüntetés egyik szervezője, mely tüntetésnek köszönhetően sikerült felhívni a figyelmet a tavat fenyegető veszélyekre, s ezáltal sikerült megmenteni a hévízi gyógyászatot és magát a várost is.

A nyugalmazott főorvos ma is segít tanácsaival, tudásával a Hévízi-tó védelmében kapcsolatos kérdésekben.

 

2017: Vértesaljai Antalné

1945-ben szerezte meg tanítói képesítését, 2015-ben, diplomája megszerzésének 70. évfordulóján rubin díszoklevelet is vehetett át. Nemzedékeket nevelt fel, tanítói munkája mellett foglalkozott népmûveléssel, gyermek néptánc csoportot vezetett Zalaváron, majd Hévízen. 1968-ban részt vett Hévízen a Díszítőmûvészeti Szakkör megalakításában, amelynek vezetését is vállalta. Célul tûzte ki, hogy a csoport tagjai „tiszta forrásból" meríthessenek, megőrizve az eredeti népi hagyományt, hogy a hímzés szépségét a jövőnek átadhassák.

A hévízi díszítőmûvészeti szakkör vezetőjeként, Hévíz város mûvészeti életében betöltött közel négy évtizedes kiemelkedő, közösségformáló munkásságáért Pro Urbe díjat vehetett már át, s birtokosa a Magyar Örökség díjnak is.

Tette mindezt úgy, hogy munkája, önkéntes vállalásai mellett családanyaként is tiszteletre méltó példaként állhat előttünk, hiszen nyolc gyermeket nevelt fel. Alkotói tevékenységét, közösségépítő szerepét, a népmûvészet területén megalkotott értékeit elismerve és méltatva, lelkiismeretes munkáját, hivatástudatát megköszönve Hévíz város díszpolgári címére javaslom.

 

2018: Dr. Varga Katalin

Csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, homeopátiás orvos. 1969 óta dolgozik gyermekorvosként, Hévízre 1974-ben került. A hévízi gyermekgyógyászat alapítóját tisztelhetjük benne. Nagy tiszteletnek és szeretetnek örvendett mindig is orvostársai és betegei körében, a belőle sugárzó szeretet és kedvesség az egész gyógyítását áthatotta. Az orvosi munka mellett a közéletben is aktív szerepet vállalt, tagja volt a képviselő-testületnek 1994-199-ig, illetve vezetője, majd tagja az egészségügyi és szociális bizottságnak. Nagyon sokat tett a hátrányos helyzetû családokért, a gyermekek érdekeinek védelméért. Gyermekorvosként és családanyaként is hittel, szeretettel, teljes lelkiismerettel tette a dolgát, köztiszteletben és nagy becsben álló polgára városunknak. Korábban Pro Cultura Hévíz címet vehetett át, áldozatos munkáját, városért, fiataljainkért végzett tevékenységét most díszpolgári címmel szeretnénk megköszönni és elismerni.

 

2019: Kiss László

Esperes úr 2019-ben tölti 40. évét papi szolgálatában, melyből 19 éve dolgozik és él Hévízen. Az óvodás korosztálytól az idősekig nagy gondot fordít a város katolikus közösségének összefogására, lelki gondozására.

Szívén viseli a hévízi templomok, és egyéb egyházi ingatlanok állapotmegőrzését, felújítását, a Szentlélek Templom tavalyi tető-cseréjét nagy odaadással és elhivatottsággal irányította úgy, hogy közben a szentmiséket is megtartotta az épületben. A beruházásba az önkormányzati támogatás mellett nagyon komoly önrészt tett bele a Hévízi Római Katolikus Plébánia vezetőjeként.

Évről-évre orgonahangversenyeket rendez a templomban, amely nem csak a város lakóinak és vendégeinek lelki épülésére szolgálnak, hanem Hévíz város kulturális kínálatát is színesíti.

 

2020: Czencz Ágnes

Óvónői munkáját 1956 októberében kezdte Reziben, majd Sármelléken dolgozott, ahonnan Keszthelyre került és 16 évig tevékenykedett vezető óvónőként. 1975-ben lett az újonnan megépült hévízi óvoda vezetője, mely pozíciót nyugdíjba vonulásáig, 1998-ig töltötte be. 1963-1988 között óvodai felügyelőként is tevékenykedett.

Több, mint harminc éve tagja a Helikon Kórusnak, a Hévíz mûvészeti folyóiratnak kezdetektől szerkesztője és terjesztője.

Kitüntetései között szerepel többek között az Oktatásügy Kiváló Dolgozója cím, Kiváló Munkáért kitüntetés, SZOT Oklevél, Kiváló Pedagógus cím, Zalai Pedagógiai Díj, Pro Kultúra Hévíz-díj, Hévíz Város Közszolgálatáért járó díj. A legmagasabb szakmai elismerést, a Brunszvik Teréz-díjat 2012-ben vehette át.

Hévíz Város fejlődéséért, kulturális életének gazdagodásáért és hírnevéért tett tevékenysége miatt a Hévíz Város Díszpolgára kitüntető címre lett javasolva.

 

2022: Fekete György

Negyven éven keresztül dolgozott a turizmusban. Pályafutását különböző keszthelyi vendéglátó egységekben kezdte, 1980-tól a keszthelyi Helikon igazgatója lett. Tíz évvel később a szállodalánc három területi egységének lett a vezetője, és ezzel párhuzamosan a négycsillagos hévízi volt Thermál szálloda igazgatói posztját is betöltötte. A szervezeti átalakításokat követően 2002-től közel 5 éven keresztül a Hévíz-Balatoni Területi Igazgatóság elsőszámú vezetőjének nevezték ki. Irányítása alá tartozott a hévízi Hévízi Thermal és Aqua Hotel, a keszthelyi Hotel Helikon, valamint a balatonfüredi Hotel Annabella és Hotel Marina. A szakember az évtizedek alatt rengeteget tett a hévízi gyógyszállodák sikeres mûködéséért, több szakmai szervezet tagja: a Magyar Szállodaszövetség alelnöke, valamint a Balatoni Regionális és a Hévízi Idegenforgalmi Bizottságban is vállalt feladatokat.

Fekete György a négy évtizedet felölelő pályafutása során nemcsak a Danubiuson belül, hanem hazai és nemzetközi szakmai körökben is méltó elismertséget szerzett. Cége iránti lojalitása, szakmai elhivatottsága, a nívós újdonságokra való fogékonysága, és nem utolsó sorban a mindenkori munkatársai iránt érzett elkötelezettsége okán a szállodaipar és az idegenforgalom kiemelkedő személyiségévé vált. 2001-ben Pro Turismo Díjjal, majd a Magyar Szállodaszövetség által alapított Az Év Szállodása Díjjal tüntették ki. 2009-ben a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt polgári tagozatát vehette át.